Loading color scheme

Konto zdrowotne

Jak założyć Swoje Konto Zdrowotne?

  • - Wejdź na stronę www.osoz.pl i kliknij przycisk „aktywuj konto”
  • - Uzupełnij wymagane pola: numery karty ( umieszczony jest pod kodem kreskowym na otrzymanej karcie), nazwę użytkownika, hasło użytkownika, kod PIN i pozostałe – przez Ciebie ustalone i tylko Tobie znane
  • - konto przyciskiem „aktywuj”
  • - Zapisz w bezpiecznym miejscu dane dostępowe do konta ( w tym celu możesz wykorzystać dostępną na stronie „ Kartę kodów OSOZ”)
  • - Wytnij kartę z otrzymanej ulotki (możesz ją zalaminować dla zachowania trwałości) i korzystaj z niej w placówkach oznaczonych logo OSOZ
  • - W razie trudności z założeniem konta prosimy o kontakt pod numerem telefonu 500390044.
    •  

      Czym jest Ogólnopolski Program Ochrony Zdrowia i jak może wspierać moje zdrowie?

      Zastanówmy się gdzie obecnie i w jaki sposób są gromadzone informacje o naszym zdrowiu?

      Idziemy do lekarza, zostajemy zbadani, opowiadamy o naszych dolegliwościach, dostajemy receptę lub skierowanie do specjalisty. Lekarz notuje wszystko dokładnie w papierowej karcie pacjenta. Wychodzimy po wizycie, a nasza karta trafia do kartoteki w przychodni. Idziemy do specjalisty, a tam zaczynamy wszystko od nowa: zostajemy zbadani, opowiadamy o naszych dolegliwościach, dostajemy receptę... itd. Przy odrobinie szczęścia obaj lekarze dowiedzą się tego samego.

      Niestety, często nie pamiętamy - zwłaszcza, jeśli między wizytami minęło sporo czasu - jaki lek nam zapisał inny lekarz, jaka to była jego dawka... Nie pamiętamy nawet, kiedy dokładnie byliśmy u tamtego lekarza - pięć czy sześć miesięcy temu? Jaka była diagnoza? Co przepisał i jak to na nas zadziałało? A specjalista nie ma dostępu do wyników naszych badań, które robiliśmy u poprzedniego lekarza.

      Nasze dane o zdrowiu są rozproszone, a ich poszczególne części znajdują się w różnych przychodniach w różnych kartotekach. Lekarz z jednej przychodni nie ma dostępu do informacji zgromadzonych w drugiej. Kardiolog leczący nas na serce nic nie wie o naszym leczeniu u innego specjalisty, a my najczęściej nie pamiętamy wszystkich szczegółów. A jeśli leki przepisane wcześniej mają zły wpływ na nasze serce? lub w połączeniu z innymi nie działają poprawnie lub wręcz szkodliwie...?

      A może by to zmienić?

      Wyobraźmy sobie jedno miejsce, gdzie gromadzone są wszystkie informacje dotyczące naszego zdrowia. Każda wizyta u lekarza, każdy wykupiony lek, wyniki badań, zdjęcia prześwietleń i nasze własne notatki na temat samopoczucia - wszystko w jednym miejscu, dostępne dla nas i (oczywiście, tylko za naszą zgodą) dla leczącego nas lekarza. To właśnie dzięki tym informacjom lekarz będzie wiedział więcej na temat naszego zdrowia, łatwiej i lepiej może rozpoznać chorobę oraz może zaproponować trafniejsze i tańsze leczenie, zapewniające szybszy powrót do zdrowia

      Czy nie jest to dużo lepsze rozwiązanie, niż stare papierowe kartoteki w różnych przychodniach?

      Zadaliśmy sobie właśnie to pytanie i odpowiedź na nie brzmiała: TAK!
      Dzięki OSOZ każdy członek twojej rodziny będzie mógł łatwo i bezpiecznie prowadzić swój notatnik zdrowia w postaci Indywidualnego Konta Zdrowotnego.
      W kolejnych punktach staraliśmy się odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące Indywidualnego Konta Zdrowotnego, korzyści płynących z jego posiadania, dostępu do konta oraz bezpieczeństwa użytkowania.

      Co to jest Indywidualne Konto Zdrowotne?

      Indywidualne Konto Zdrowotne (w skrócie: IKZ) to rodzaj notatnika zdrowotnego, umożliwiającego automatyczne zbieranie danych o naszym zdrowiu.

      Oczywiście, każdy może sobie założyć podobny notatnik w formie papierowej i samodzielnie notować wszystkie zdarzenia zdrowotne. Ale kto z nas to robi? Jest to niewygodne i zajmuje dużo czasu.
      Dlaczego więc IKZ jest lepsze od zwykłego notatnika? Ponieważ gromadzi nasze dane w sposób elektroniczny na anonimowym koncie, do którego mamy dostęp przez internet. Dzięki temu wszystkie dane na temat naszego zdrowia są zawsze łatwo dostępne.

      Co ważniejsze, wszelkie informacje zdrowotne trafią na nasze konto automatycznie ze wszystkich placówek oznaczonych logo OSOZ (przychodni, szpitali, gabinetów lekarskich, laboratoriów medycznych i aptek). Nie trzeba już zapamiętywać trudnych słów i nazw leków - wszytko zostanie zapisane automatycznie. Eliminuje to popełnianie literówek, pomyłek czy problemy z odszyfrowaniem pisma lekarza. Lista placówek, które współpracują z OSOZ wciąż się powiększa - szukaj więc logo OSOZ w swojej okolicy.

      Po założeniu konta dostępnych będzie wiele funkcji, wśród których jest Elektroniczna Kartoteka Pacjenta (EKP) - historia zdarzeń zdrowotnych. To właśnie w tym miejscu będą pojawiać się kolejne wpisy - wizyta u lekarza, skierowanie do specjalisty, wypisana recepta oraz jej realizacja w aptece, czy wynik badania laboratoryjnego. Cała historia zdrowia dostępna w jednym miejscu.

      Na początku Elektroniczna Kartoteka nie będzie zawierała wpisów (chyba że wcześniej posługiwałeś się kartą), ale w miarę korzystania z Karty Zdrowia Pacjenta w placówkach OSOZ, lista wpisów będzie się zapełniać.

      Koszty założenia i użytkowania konta

      Zarówno założenie jak i użytkowanie konta jest bezpłatne.

      Bezpieczeństwo gromadzonych danych

      Każde konto jest całkowicie anonimowe, a do gromadzonych na koncie danych ma dostęp tylko właściciel konta oraz lekarz po uzyskaniu zgody właściciela konta. Dostęp do konta umożliwia jedynie właściwa Karta Zdrowia Pacjenta. Więcej na temat karty oraz bezpieczeństwa danych znajduje się w kolejnych punktach.

      Jakie korzyści przynosi posiadanie Indywidualnego Konta Zdrowotnego?

      Elektroniczna Kartoteka Pacjenta

      Podstawową korzyścią z posiadania konta zdrowotnego jest gromadzenie informacji o zdrowiu w jednym miejscu. Temu celowi służy Elektroniczna Kartoteka Pacjenta (EKP). Wgląd do kartoteki możliwy jest wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do internetu. Dzięki temu możemy na bieżąco śledzić wszystkie dotyczące nas zdarzenia medyczne. Dostępu do EKP możemy udzielić również lekarzowi, do którego pójdziemy na wizytę.

      Anonimowe i bezpieczne Konto

      Indywidualne Konto Zdrowotne w systemie OSOZ jest całkowicie anonimowe. Oznacza to, że w systemie nie są przechowywane żadne dane, które umożliwiłyby połączenie zgromadzonych tam danych z konkretną osobą. Podczas rejestracji i użytkowania nie są zbierane żadne dane identyfikujące. Konto jest zabezpieczone nowoczesnymi metodami ochrony danych, a dostęp do niego wymaga autoryzacji i odbywa się za pośrednictwem szyfrowanego kanału dostępu SSL - stosowanego głównie w bankowości elektronicznej.

      Szybki dostęp z każdego miejsca

      Wygodny dostęp do danych zgromadzonych na koncie przez smartfon lub tablet zapewnia aplikacja mobilna VisiMed. Gdziekolwiek się znajdziemy - w Polsce czy na świecie - możemy w razie potrzeby mieć dostęp do ważnych informacji o naszym zdrowiu. A to może zdecydować o zastosowaniu lepszej metody kuracji, czy doborze odpowiednich leków.

      Ostrzeżenia o uczuleniach

      Automatyczny system alarmujący o uczuleniach, który może chronić nasze zdrowie, a nawet życie. Każdy z nas może być uczulony na jakąś substancję zawartą w leku.
      Jeśli wiesz o uczuleniu na wybrany lek lub substancję chemiczną, zapisz tę informację na swoim koncie zdrowotnym. Dzięki temu, lekarz któremu udzielisz dostępu do konta, nie przepisze leku, na który jesteś uczulony. Również w aptece oznaczonej logo OSOZ, farmaceuta zostanie poinformowany przed wydaniem leku, który mógłby Cię uczulić. W systemie OSOZ możesz także wyświetlić listę wszystkich leków zawierających szkodliwą dla Ciebie substancję chemiczną.
      Pamiętaj, aby zawsze okazać swoją Kartę Zdrowia Pacjenta, gdy jesteś u lekarza lub kupujesz leki w aptece.

      Ostrzeżenia o interakcjach

      Niektóre zażywane równocześnie leki mogą potęgować swoje działanie lub ich wzajemne działanie może być zniesione. Sprawia to, że zażywanie takich leków może być niekorzystne dla zdrowia lub nie przyniesie efektu w ogóle. OSOZ sprawdzi dla Ciebie leki, które zażywasz bądź zażywałeś w ciągu ostatnich 30 dni. W sytuacji wystąpienia interakcji, Twój lekarz lub farmaceuta otrzyma stosowne ostrzeżenie przed wydaniem Ci recepty lub leku.

      Powiadomienia zdrowotne

      Czy zawsze pamiętasz o zaleceniach zdrowotnych? OSOZ przypomni Ci o umówionym terminie wizyty lekarskiej, odbiorze zarezerwowanego leku oraz przekaże inne ważne informacje dotyczące Twojego zdrowia. Dzięki aplikacji mobilnej VisiMed powiadomienie otrzymasz wprost na smartfon lub tablet.

      Profilaktyczne programy zdrowotne

      Czy wiesz, jakie badania lekarskie są zalecane w Twoim wieku? Za pośrednictwem konta zdrowotnego możesz skorzystać z profilaktycznych programów zdrowotnych, które pomogą Ci uchronić się przed konsekwencjami poważnych chorób. Programy zdrowotne w OSOZ są dobierane dla Ciebie indywidualnie, w oparciu o dane o Twój profil zdrowotny. OSOZ za każdym razem przypomni Ci o kolejnym badaniu objętym programem.

      Dbanie o zdrowie może być łatwiejsze

      Przygotowaliśmy dla Ciebie szereg specjalistycznych serwisów zdrowotnych, które w skuteczny sposób pomogą Ci zadbać o zdrowie. Serwis KtoMaLek.pl pomoże Ci szybko sprawdzić, w której najbliższej aptece dostępny jest lek, którego potrzebujesz. Będziesz mógł go łatwo zarezerwować on-line. Za pomocą serwisu LekarzeBezKolejki.pl wyszukasz lekarza w okolicy i znajdziesz najszybszy termin wizyty, zarówno prywatnej, jak i finansowanej przez NFZ. Wygodnie zarezerwujesz ją on-line. 

      Lekarz wie, co zażywa pacjent

      Czy zawsze informujesz swojego lekarza o zażywanych lekach przepisanych przez innych lekarzy? Czy pamiętasz, aby powiedzieć kardiologowi o lekach, które bierzesz w związku z chorobą gardła?
      Nie musisz o tym wszystkim pamiętać, OSOZ zapamięta to za Ciebie. Na Twoim koncie zdrowotnym automatycznie zapisywane będą informacje o wystawionych receptach i lekach wykupionych w aptece. Będziesz mógł również sam uzupełnić brakujące informacje o Twoich lekach.

      Zliczanie wydatków na leki i listy zamienników

      Czy wiesz ile pieniędzy wydajesz na leki? OSOZ zbiera informacje o Twoich lekach i wydatkach z nimi związanych. Dzięki temu w każdej chwili możesz dowiedzieć się, ile wydałeś na leki w poszczególnych miesiącach i poszczególnych latach. Możesz porównać ceny tego samego leku na przestrzeni czasu.
      Co najważniejsze jednak, możesz dowiedzieć się jak dbać o swoje zdrowie równie skutecznie, ale uszczuplając w mniejszym stopniu budżet domowy. Korzystając z wiedzy zgromadzonej przez OSOZ, możesz uzyskać informację o tańszych zamiennikach leku. Możesz się dowiedzieć, jaką konkretną sumę mógłbyś zaoszczędzić, korzystając z tańszych zamienników.

      Dbaj o rodzinę

      Zadbaj o pozostałych członków rodziny. Załóż konto nie tylko sobie, ale także swojemu dziecku i na bieżąco zbieraj historię jego zdrowia. Jeśli zechcesz, system OSOZ przypomni Ci np. o zbliżających się terminach obowiązkowych i zalecanych szczepień ochronnych.

      A to nie wszystko...

      W planach mamy wprowadzenie wielu wyjątkowych usług mogących poprawić Twoje zdrowie i mogących wspierać w tym Ciebie i Twoją rodzinę. O każdej z nich będziemy informować na stronach www.osoz.pl.

      Karta Zdrowia Pacjenta

      Twój klucz do Indywidualnego Konta Zdrowotnego

      Karta Zdrowia Pacjenta to swego rodzaju klucz do Indywidualnego Konta Zdrowotnego.
      Sama w sobie karta nie zawiera żadnych informacji, poza numerem i kodem kreskowym. Jest jednak niezbędna, by informacje o naszym zdrowiu mogły trafić na nasze Indywidualne Konto Zdrowotne.

      Jak korzystać z karty?

      Lekarz może poznać Twoją historię zdrowia zgromadzoną w elektronicznej kartotece. Wystarczy, że podczas wizyty okażesz mu kartę i autoryzujesz dostęp do konta wprowadzając kod PIN. Dzięki karcie informacje o rozpoznaniu, wystawionych receptach, czy skierowaniach zostaną przesłane na Twoje konto bezpośrednio przez lekarza.
      Okazanie karty farmaceucie w aptece sprawi, że informacje o wszystkich zakupionych lekach – zarówno, tych na receptę, jak i bez recepty – zostaną bezpośrednio z apteki przekazane na konto.

      Jak uzyskać Kartę Zdrowia Pacjenta?

      Jeżeli nie posiadasz żadnej karty z logo OSOZ, możesz wejść w jej posiadanie na trzy sposoby.
      1. Udaj się do najbliższej placówki oznaczonej logo OSOZ (apteki, lekarza, przychodni) i tam otrzymasz ulotkę zawierającą gotową do wycięcia kartę OSOZ. Korzystając z numeru wydrukowanego na karcie możesz założyć konto na www.osoz.pl.
      UWAGA: Każda karta wydrukowana na ulotce zawiera unikalny numer - to Twój identyfikator w systemie OSOZ!
      2. Załóż konto na www.osoz.pl wybierając opcję "Nie posiadam karty". Po zakończeniu aktywacji, będziesz mógł wydrukować Kartę Zdrowia Pacjenta z przydzielonym numerem karty. Od tej pory możesz używać karty wszędzie tam, gdzie znajdziesz logo OSOZ!
      3. Jeśli przekonałeś się do korzyści, jakie daje konto zdrowotne i chcesz na nim gromadzić dane o swoim zdrowiu, zamów kartę plastikową – zrobisz to w sekcji Karty na Twoim koncie zdrowotnym. Za niewielką opłatą uzyskasz estetyczną i trwałą kartę.
      Po założeniu konta szukaj znaku OSOZ w aptece, u lekarza, w przychodni.... Tam, gdzie znajdziesz logo OSOZ, po okazaniu karty informacje o Twoim zdrowiu zostaną zapisane automatycznie na Twoje konto zdrowotne. Informacje o placówkach, współpracujących z OSOZ znajdziesz w serwisach KtoMaLek.pl oraz LekarzeBezKolejki.pl.

      W jaki sposób dane trafiają na moje konto?

      Wszystkie placówki opieki zdrowotnej oznaczone logo OSOZ - apteki, przychodnie, szpitale, lekarz rodzinny... - umożliwiają automatyczne gromadzenie danych dotyczących Twojego zdrowia.
      Informacje o wykonanej usłudze, przepisanej i zrealizowanej recepcie itp. trafiają bezpiecznym szyfrowanym kanałem transmisyjnym bezpośrednio na konto. Jedynym warunkiem jest okazanie przed wykonaniem usługi karty OSOZ - dzięki temu informacje będą mogły trafić na odpowiednie konto.
      Ponieważ system działa on-line 24 godziny na dobę, dane trafiają na konto w kilka chwil. Jeśli odwiedzimy kilku specjalistów jednego po drugim, to każdy z nich może mieć już dostęp do danych zapisanych przez poprzedników.
      Indywidualne Konto Zdrowotne posiada także możliwość samodzielnego wprowadzania danych przez użytkownika - przydatną w przypadku, gdy lekarz nie współpracuje z systemem OSOZ. Warto dbać o to, aby informacje gromadzone na koncie były kompletne.
      Szukaj aptek i placówek z logo OSOZ - stamtąd dane trafią automatycznie na Twoje konto zdrowotne!

      Czy moje dane będą bezpieczne?

      Czy moje dane są bezpieczne?

      Tak. Wszstkie gromadzone informacje przechowywane są w bezpieczny sposób w centrum komputerowym OSOZ. Dane chronione są poprzez zastosowanie nowoczesnych metod ochrony danych i sprawdzonych technologii informatycznych.
      Dostęp do danych możliwy jest tylko i wyłącznie za pośrednictwem szyfrowanego kanału dostępu SSL. Tego rodzaju dostęp stosowany jest bardzo często do zabezpieczania ważnych informacji dotyczących transakcji internetowych, a stosowany jest głównie w bankowości elektronicznej.

      Czy ktoś postronny może poznać moje problemy zdrowotne?

      Dostęp do Twojego Indywidualnego Konta Zdrowotnego jest możliwy tylko i wyłącznie w oparciu o Kartę Zdrowia Pacjenta. Dostęp wymaga podania Nazwy Użytkownika i Hasła Użytkownika, a podczas wizyty u Lekarza wpisania kodu PIN. Dlatego nigdy nikomu nie należy udostępniać Nazwy Użytkownika, Hasła oraz numeru kodu PIN.
      PAMIĘTAJ: Nikt poza Tobą nie powinien znać Twoich danych dostępowych. Żaden pracownik służby zdrowia, czy osoby podające się za pracowników OSOZ nie mają prawa żądać od Ciebie podania tych danych! Nazwa Użytkownika, Hasło i kod PIN należą tylko do Ciebie i nie należy ich podawać absolutnie NIKOMU.

      Opis dostępnych funkcji

      Po zalogowaniu się na Swoje Konto Zdrowotne mamy kilka możliwości wyboru w pasku menu, opis ich możliwości:

      HISTORIA ZDROWIA:

      Wybierz, aby:

      • - zobaczyć skrót najważniejszych informacji zgromadzonych na Twoim Indywidualnym Koncie Zdrowotnym
      • - zobaczyć pełną listę leków, recept, badań, wizyt u lekarza oraz innych wydarzeń, związanych ze zdrowiem, zgromadzonych na Twoim Koncie
      • - dodać informacje o swoim zdrowiu np. zażywane leki, uczulenia, grupę krwi, choroby przewlekłe itd.
      • - samodzielnie monitorować parametry zdrowotne (ciśnienie, wagę itd.)
      • - wybrać jakie informacje o Twoim zdrowiu mają być dostępne dla lekarzy oraz ratowników

      INFORMACJE O LEKU:

      Wybierz, aby:

      • - znaleźć szczegółowe informacje o wybranym leku (m.in.: opis, cenę, zdjęcie, nazwę międzynarodową)
      • - znaleźć tańsze zamienniki wybranych leków
      • - sprawdzić interakcje pomiędzy zażywanymi lekami
      • - umieścić ogłoszenie z prośbą o wybrany lek unikalny lub na ratunek, które zostanie wysłane do aptek
      • - zobaczyć listę zażywanych leków, sprawdzić ich dawkowanie, interakcje, znajdź tańsze zamienniki
      • - określić harmonogram dawkowania zażywanych leków, aby otrzymywać przypomnienia (SMS-em, e-mailem) o konieczności zażycia leków
      • - zobaczyć poniesione wydatki na leki oraz sprawdzić ile można zaoszczędzić wybierając tańsze zamienniki leków

      APTEKI

      Wybierz, aby:

      • - znaleźć aptekę w Twojej okolicy, sprawdzić dyżury aptek oraz godziny otwarcia aptek, zobaczyć zamieszczone zdjęcia aptek
      • - zarezerwować leki w aptece
      • - zobaczyć historię złożonych rezerwacji leków
      • - wybrać aptekę z listy Twoich aptek, sprawdzić jej godziny otwarcia, sprawdzić dostępność leków

      KONTAKT Z LEKARZEM

      Wybierz, aby:

      • - umówić się przez Internet na wizytę lekarską w gabinecie lub przychodni
      • - zobaczyć listę umówionych przez Internet wizyt lekarskich.
      • - listę zamówionych przez Internet recept.
      • - wprowadzić informacje o wizycie lekarskiej realizowanej w gabinecie lub przychodni poza granicami kraju

      PROGRAMY ZDROWOTNE

      Wybierz, aby:

      • - zapoznać się z stworzonymi przez specjalistów programami wspomagającymi Twoje zdrowie.
      • - zarządzać listą programów zdrowotnych, w których aktualnie uczestniczysz.

      SERWISY DODATKOWE

      Wybierz, aby:

      • - sprawdzić liczbę zebranych punktów w ramach programów promocji zdrowia i wybrać nagrodę z danego programu

      • - obliczyć wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index), aby sprawdzić stopień nadwagi lub niedowagi

      • - przeprowadzić testy dla kierowców badające czas reakcji oraz pozwalające na wskazanie bezpiecznych parametrów jazdy

      USTAWIENIA

      Wybierz, aby:

      • - zmienić dane pacjenta i zdefiniować powiązania rodzinne pomiędzy Kontami
      • - zobaczyć rejestr dostępu do danych osobowych
      • - zarządzać posiadanymi kartami OSOZ - aktywować, blokować, zmieniać kod PIN, zamówić nową kartę
      • - zdefiniować jakiego rodzaju powiadomienia mają być wysyłane przez system (m.in. za pomocą SMS-ów i wiadomości e-mail)
      • - zobaczyć historię wysłanych SMS-ów, doładować konto

      A może Twoje Konto Zdrowotne na smartfonie?

      Aplikacja mobilna VisiMed zapewnia Pacjentowi szybki dostęp do historii leczenia zgromadzonej na Indywidualnym Koncie Zdrowotnym. W wyjątkowo wygodny sposób i bez wychodzenia z domu pozwala umówić się na wizytę lekarską, czy zamówić receptę na kontynuację leczenia. Pomaga również w prowadzeniu domowej apteczki i kontroli dawkowania leków.

      Aplikacja wyposażona jest w bogaty zestaw funkcji, pozwalających wygodnie zarządzać zdrowiem. Należą do nich:

      • - wyszukiwanie lekarzy, przegląd dostępnych terminów oraz umówienie terminu wizyty lekarskiej (ogólnej i specjalistycznej),
      • - wyszukiwanie placówek medycznych oraz przegląd najważniejszych informacji – adres, telefon, lista pracujących w przychodni lekarzy,
      • - oznaczenie lekarza jako rodzinnego
      • - zamówienie recepty na kontynuację leczenia bez konieczności przychodzenia do placówki i odbywania wizyty,
      • - realizację, z poziomu aplikacji, wystawionej przez lekarza e-Recepty w aptekach,
      • - wyszukiwanie leków oraz sprawdzanie interakcji typu lek-lek i lek-żywność,
      • - możliwość rezerwowania leków w aptekach,
      • - asystent leczenia w tym dawkowania leków,
      • - inwentaryzację domowej apteczki, która pomoże Pacjentowi kontrolować leki na stanie, poinformuje o zbliżającym się końcu przydatności do spożycia i o wycofanej serii leku
      • - wykorzystanie i obsługa kalendarza wbudowanego w urządzenie mobilne celem zapewnienia usługi powiadomień,
      • - prezentacja historii leczenia zgromadzonej na koncie pacjenta – wizyty lekarskie, wystawiona i zrealizowana recepta, skierowania, itp.,
      • - utworzenie konta dziecka i powiązanie go z kontem rodzica

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki. czytaj więcej...